Tři důvody proč spořit
- Jistota. Budete připraveni na nečekané události ve Vašem životě.
- Příležitost. Budete mít finance na nákup (auta, nemovitosti, dovolené,….) v okamžiku, kdy bude cena nejvýhodnější.
- Příjem. Vaše úspory vhodně umístěné na spořícím účtu Vám bezpracně vygenerují nový příjem – příjem z úroků.
Tři důvody pro spořicí účet
- Peníze na spořicím účtu jsou rychle dostupné (zpravidla bez výpovědní doby).
- Peníze na spořicím účtu mohou sloužit jako životní rezerva (doporučuje se výše úspor minimálně ve výši tří průměrných příjmů), jako peníze nastřádané na plánované (nákup auta, bytu, dovolené…) nebo neplánované (životní nutnost nečekaných výdajů, výhodná nabídka investice,…) výdaje.
- Peníze na spořicím účtu jsou ze zákona pojištěné (do výše minimálně 50.000 eur) a je jisté jejich zhodnocení o předem známý úrok.
Co potřebujete k založení spořicího účtu?
Podmínky jednotlivých bank se liší, doporučujeme Vám se před návštěvou banky informovat na jejich webových stránkách, případně telefonicky. Zpravidla ale banky vyžadují následující doklady:
- platný občanský průkaz
- doklad o vlastnictví běžného účtu (zpravidla postačí výpis z účtu ne starší než 3 měsíce).
Jak funguje složený úrok?
Ekonomové a bankéři často říkají, že složený úrok je největší vynález lidstva. Při spoření funguje složený úrok následovně:
- vložíte na spořicí účet peníze (např. 100.000,- korun)
- banka Vám vyplatí úrok a srazí daň z úroku (např. 2.500,- korun při úroku 2,5% p.a., srážka daně činí 375,- korun, na účtu Vám tedy přibyde 2.125,- korun)
- v dalším roce Vám banka připíše úrok i z částky získané na úroku v roce předchozím (např. 2,5% z částky 102.125,- korun, tedy 2.553,- korun – po sražení daně 2.171,- korun)
Každým rokem tak i bez další vložené částky získáváte víc a víc peněz.
Platí se daň z úroků?
Ano. Banka Vám daň sama srazí vždy při připsání úroků. Platí se ve výši 15% z výše připsaného úroku a sráží se vždy v okamžiku připsání úroku. Úhradu daně provede tedy banka sama.